Стратегії агрохолдингу A.G.R. Group щодо оптимізації витрат в технологіях вирощування культур

Сьогодні багато агропідприємств, в тому числі агрохолдинг A.G.R. Group, власником якого є Місак Хідірян, пристосовують свої технології вирощування культур до кліматичних умов, які стрімко змінюються. Компанії планують впровадження своїх технологій таким чином, щоб отримувати з гектара більше, а витрачати менше. У компанії A.G.R. Group вибір елементів і прийомів ґрунтується на наукових підходах, світовому досвіді та власних дослідженнях і експериментах. Про патентування деяких моментів оптимізації витрат в технологіях вирощування культур розповів начальник відділу впровадження та моніторингу технологій в рослинництві Сергій Хаблак.

Перехід на безвідвальний обробіток ґрунту. У компанії ввели концепцію ґрунтозахисної системи обробітку ґрунту, яка зберігає вологу і родючість ґрунту. У холдингу повністю відмовилися від оранки та перейшли на безвідвальну обробку, що об'єднує відразу кілька операцій в одному проході техніки по полю. Комбінована обробка дозволяє економити витрати палива і витрати за суміщення операцій і не обов'язкове щорічне глубокорихління до 40 см. Це дозволяє зберегти родючість ґрунту. Щодо агрегатів для весняної обробки ґрунту і закриття вологи, ми орієнтуємося на агрегати для вертикальної обробки ґрунту, які можуть виконувати ряд операції: закривати вологу в ґрунті, вирівнювати ґрунт, перебивати грудки, подрібнювати рослинні залишки. Також можна проводити першу і передпосівну культивацію з 3 см глибини, не залишаючи шиферу в ґрунті.

Стратегія підбору і використання техніки та агрегатів. Ми в A.G.R. Group підбираємо універсальну техніку, яка здатна поєднувати кілька операцій. Наша основна концепція по техніці – це повинен бути універсальний трактор, який може як сіяти, так і обробляти ґрунт. Часто в інших агрокомпаніях поділяють трактори: для посіву використовують легше потужністю, а для обробки – більш важкі та з потужністю до 600 кінських сил. Але це не зовсім правильно, тому що тоді трактори простоюють і це тягне за собою великі витрати на амортизацію, ремонт тощо. Те ж стосується і сівалок, і агрегатів до обробітку ґрунту. Одні й ті ж сівалки повинні сіяти як суцільно, так і з міжряддями, тобто сіяти як просапні культури з міжряддями 70 см, так і сою з міжряддями 30 см.

Агрегати для основного обробітку ґрунту повинні мати можливість при одному проході й дискувати, і проводити глибоке розпушування на 35 см. При цьому якщо плужна підошва відсутня, то може, наприклад, обробляти сою на глибину 25 см. А якщо треба підготувати ґрунт під кукурудзу, де вноситиметься безводний аміак, то там обробляти на глибину 30 см. Таким чином восени за один раз вирішується кілька завдань одним агрегатом. Для весняних робіт так само повинні використовуватися агрегати, які можуть здійснювати відразу три операції: закривати вологу, проводити першу і передпосівну культивацію. Завдання компанії – відмовитися від зайвих агрегатів, все уніфікувати, а техніка повинна стати чимось на зразок трансформерів. Це дозволяє знизити амортизацію і витрати на ремонт в перерахунку на витрати на 1 га та обслуговування непотрібної техніки.

Концепція щодо оптимізації системи добрив. Найбільші витрати в технологіях вирощування відводяться системі добрив. У компанії розроблений власний алгоритм за визначенням потреби в елементах живлення культур. Користуючись польовими даними, ми дійшли висновку, що, згідно з агрохімічного протоколу досліджень, внесення добрив є ефективним, коли рівень забезпечення ґрунту елементами живлення середній або нижче середнього. При цьому при підвищеному рівні забезпечення ґрунту приріст врожаю від добрив майже не спостерігається. Тобто вносити основні, стартові та інші добрива потрібно аж до середнього рівня забезпеченості ґрунту елементами живлення, коли економічний ефект від їх внесення буде найбільший. У разі, коли вміст елементів живлення в ґрунті більше середнього, вносити добрива небажано через зменшення або припинення приросту врожаю.