Робота напрямку тваринництва компанії під час війни

2022 рік був дуже складним випробуванням для всього сільського господарства України. Особливо це було відчутно для тваринництва, адже це галузь, де технологічні процеси мають бути безперервними (годівля, доїння, щоденна реалізація молока) – будь-який збій, навіть на короткий час, є небезпекою для подальшого прибуткового існування.

Станом на зараз напрямок тваринництва агрохолдингу налічує 1220 голів ВРХ, з них корів – 632 голови. Поголів’я тварин утримується на 3 молочнотоварних фермах. У 2022 році відбулося зменшення поголів’я корів на 30 голів.

На початку повномасштабної війни слалася складна та непередбачувана ситуація, яка унеможливила реалізацію продукції тваринництва (молока та вибракуваних тварин на м'ясо). Молокозавод, з яким ми співпрацювали, через невирішені питання логістики та переробки не зміг забирати у нас молоко і у березні закрив філію приймання молока в Полтавській області. Більшість молокопереробних підприємств зупинилися. Було прийнято рішення щодо роздачі молока працівникам, пайовикам, ЗСУ та ТрО, лікарням району (загалом було роздано 100 тонн молока). Задля зменшення витрат на годівлю ми припинили давати комбікорм дійним коровам – втрати продуктивності тварин склали у валових показниках до 2000 кг молока на добу (до початку повномасштабної війни вал молока на добу був 12 000 кг). Відновили реалізацію на молокопереробне підприємство лише з березня, але ціновий діапазон за кг молока став значно нижчим.

Були проблеми й з постачання необхідних ветеринарних препаратів, спермопродукції – змушені були оперативно приймати рішення щодо лікування тварин. Важливим і критичним було питання забезпечення білковими кормами, через те, що більшість переробних цехів зупинилися - добре, що мали запас макухи соняшникової, що допомогло втримати продуктивність корів.

Звичайно кадрові проблеми були і є важливим питанням, яке ми намагаємося оперативно вирішувати, адже працівників ферм мобілізують і нам треба знаходити їм кваліфіковану заміну. Займаємося бронюванням працівників. На деяких роботах по МТФ змушені займатися сумісництвом різних робіт, максимально організовуємо роботи на фермах, щоб не порушувати технологічний процес та контролювати продуктивність корів.

Щодо ситуації станом на зараз, то основні постачальники продукції, як і молокопереробні підприємства, пристосувались до ситуації – відновлено стабільне забезпечення покупних кормів, ветпрепаратів, спермопродукції, запасних частин до доїльного обладнання та ін.

Звісно у нас, як і у всіх, є проблеми з електроенергією, але було придбано стаціонарний генератор на нашу найбільшу МТФ в с. Харківці, який на сьогодні дає можливість своєчасно проводити технологічні процеси на фермі.

Але, разом з тим, колектив тваринництва згуртований, всі розуміють ситуацію, відповідально працюють задля отримання гарної продуктивності та рентабельності виробництва. Чекаємо на нашу перемогу та мир, а з ними і подальший розвиток нашої компанії.

В. Золотар, начальник відділу з розвитку тваринництва A.G.R. Group