Бізнес-сніданок від Latifundist.com: Ігор Шестопалов про відкриття ринку сільськогосподарської землі
1 липня 2021 року набрав чинності закон про ринок земель сільськогосподарського призначення, прийнятий Верховною радою минулого року. Тепер земельні ділянки сільськогосподарського призначення зможуть купувати фізособи-громадяни України. З нагоди прийнятого закону Latifundist.com в особі головного редактора Костянтина Ткаченка організували бізнес-сніданок, одним зі спікерів якого став виконавчий директор і голова Правління A.G.R. Group Ігор Шестопалов.
На зустрічі прозвучали наступні меседжі:
“Я вважаю, що ми вже знаходимося в ринку. Реальні механізми купівлі/продажу землі є вже сьогодні. Та ж оренда на 49 років – це дуже схожий інструментарій. Ми платимо за неї таку ж ціну, як за реальний продаж. Якщо до нас приходить пайовик і каже, що хоче продати землю сьогодні – ось тобі договір на 49 років, ось тобі гроші. Договір підписали. Він щасливий, ми – теж. Так, це не продаж. Але горизонту в 49 років користування землею нам цілком достатньо. Тому формальне відкриття ринку і можливості продажу і покупки землі, по суті, означає лише поява додаткового інструментарію. До чого я веду? На мій погляд, при фізичному попиті й реальному бажанні людей продавати землю цілком можна судити вже сьогодні. Так, є люди, які продають свою землю. Їм потрібні гроші або, може бути, змушують до продажу якісь обставини. Але таких людей не дуже багато”.
“Ми знаходимося в процесі покупки, але не зовсім землі, а компаній, корпоративних прав. В цьому році встигли трохи купити. Але з точки зору стратегії самого холдингу - це не зовсім покупка землі. В принципі, наша основна мета - працювати за нашими пайовикам, тобто все, що наші пайовики будуть готові нам запропонувати продати, ми будемо націлені купити. Тобто формально купити ми не можемо, угоди ми укладаємо або у формі довгострокової оренди, або в формі емфітевзису. Не дуже цікаво, звичайно”.
“Ринок землі, в принципі, запускався під великим тиском. Можливо, це і є відповіддю на питання, чому досі відсутній необхідний інструментарій, банківське фінансування, виразні роз'яснення. Можливо, це система стримувань, щоб за формою ринок з'явився, а за змістом все залишилося як раніше”.
“У нас в державі серед політиків йде якась дуже дивна дискусія. Ми цілком серйозно обговорюємо, потрібен нам ринок землі чи ні. У мене від цих дискусій політиків мізки закипають. Я не розумію, вони знущаються або серйозно так думають. У світі залишилося менше ніж 10 країн, де землею не можна торгувати, а ми всі думаємо: “А чи дійсно час настав?”. І це при тому, що ринок землі має досить високу ліквідність, на продаж землі є попит, і якщо для запуску ринку надати хороший, ліквідний інструмент, Україна могла б отримати величезне вливання інвестицій.
Але ні, – ми не допустили на ринок іноземців, не забезпечили його прозоре функціонування і нормальну участь в ньому банків. Тому, я думаю, ми не отримаємо ринку землі 1 липня. Так, формально ми його відкриємо. Але навряд чи це можна назвати ринком”.
"Ми зацікавлені в залученні пайовиків. На місцях у нас є спеціальні агітатори, вони агітують селян укладати з нами договору. Привів до нас нового пайовика на 5 га - ми відразу платимо 5 тисяч гривень. І, якби нам принесли договір оренди на ті ж 5 га, я ті ж гроші готовий заплатити відразу. Тобто ми постійно перебуваємо в переговорному процесі. В цьому році, наприклад, уклали вже дві операції – купили дві юридичні особи. Але переговорів було значно більше. У чому проблема, як я її бачу з боку покупця? Попит на продаж і покупку землі є. Але іноді нам складно домовитися, довести угоди до кінця, оскільки є дуже багато складнощів. Адже коли власник виставляє землю на продаж? Коли його вже підпирає, і вести переговори в цій ситуації непросто. Тому, якби був альтернативний механізм покупки землі, ми б використовували цей інструментарій. Тобто, якби банк, стягнувши заставу, вийшов на ринок, перед ним вишикувалася б черга охочих придбати землю. І у банку відразу змінилося б ставлення до ризику, тому що земля – ліквідна штука, яку можна швидко збути. І тоді апетит до ризику відразу прийде”.